Lautakunnat ja jaostot 2017 - 2021

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajisto

annica2
Annica Haldin
Ruotsalainen Kansanpuolue
Henriksson Anna Maja
Anna-Maja Henriksson
Ruotsalainen Kansanpuolue
Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja
Jarmo Ittonen 6052
Jarmo Ittonen
Vasemmistoliitto
JACOB STORBJORK.
Jacob Storbjörk
Suomen sosiaalidemokraattinen puolue


Suhteellisten vaalien lautakunta

Bostrom Peterpng
Peter Boström
Ruotsalainen Kansanpuolue
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja
Ulla Hellen2
Ulla Hellén
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Patrik Hellström
Suomen Kristillisdemokraatit
Jarmo Ittonen 6052
Jarmo Ittonen
Vasemmistoliitto


Keskusvaalilautakunta

Jukka-Pekka Korva
Vasemmistoliitto
Maria A. Nygård
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Eija Pitkäjärvi
PRO
Daniel Tunér
Suomen Kristillisdemokraatit
Michael Östman
Ruotsalainen Kansanpuolue


Tarkastuslautakunta


Ekman
Bengt Ekman
Ruotsalainen Kansanpuolue
BJARNE KULL.
Bjarne Kull
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Nyman Kaj
Kaj Nyman
Ruotsalainen Kansanpuolue
Kirsi Seppälä
Vasemmistoliitto
Diana Söderbacka
Suomen Kristillisdemokraatit (sitoutumaton)
Seija Östman
Pietarsaaren vihreät


Sosiaali- ja terveyslautakunta

annica2
Annica Haldin
Ruotsalainen Kansanpuolue
SIMON HOLMSTEDT.
Simon Holmstedt
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
MERVI RANTALA
Mervi Rantala
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Lisen Sundqvist
Vasemmistoliitto
Suojoki Marcus1024
Marcus Suojoki
Ruotsalainen Kansanpuolue
Westman
Märta-Lisa Westman
Ruotsalainen Kansanpuolue


Pelastuslautakunta

Fagernas
Sixten Fagernäs
Ruotsalainen Kansanpuolue
KARI KOSKELA
Kari Koskela
Suomen sosiaalidemokraattinen puolue
Lundstrom Bjork
Kristina Lundström-Björk
Ruotsalainen Kansanpuolue


Ympäristö- ja rakennuslautakunta

Matts Aspvik
Suomen Kristillisdemokraatit
Blomqvist
Pontus Blomqvist
Ruotsalainen Kansanpuolue
Eklund
Bodil Eklund
Ruotsalainen Kansanpuolue
Eriksson
Marja Eriksson
Ruotsalainen Kansanpuolue
Howard
Lyman Howard III
Ruotsalainen Kansanpuolue
Isokoski Sauli 2
Sauli Isokoski
Vasemmistoliitto
BJARNE KULL.
Bjarne Kull
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Anna-Maija Lyyra
Pietarsaaren vihreät
May Nyman
May Nyman
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue


Henkilöstöjaosto

Kurt Hellstrand
Suomen Kristillisdemokraatit
Isokoski Sauli 2
Sauli Isokoski
Vasemmistoliitto
Kjellman
Marika Kjellman
Ruotsalainen Kansanpuolue
KARI KOSKELA
Kari Koskela
Suomen sosiaalidemokraattinen puolue
Westman
Märta-Lisa Westman
Ruotsalainen Kansanpuolue


 

Talous-, kehittämis- ja konsernijaosto

LARS BJORKLUND.
Lars Björklund
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Bostrom Peterpng
Peter Boström
Ruotsalainen Kansanpuolue
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja
Piippolainen Vuokko 1
Vuokko Piippolainen
Vasemmistoliitto
Silander
Jaana Silander
Ruotsalainen kansanpuolue
Sjolund Owe
Owe Sjölund
Ruotsalainen Kansanpuolue


Sivistyslautakunta

Back
Alexandra Back
Ruotsalainen Kansanpuolue
Brannbacka Brunell Brita
Brita Brännbacka-Brunell
Ruotsalainen Kansanpuolue
Englund Conny
Conny Englund
Ruotsalainen Kansanpuolue
Holmgard
Sebastian Holmgård
Ruotsalainen Kansanpuolue
Timo Itälehto
Vasemmistoliitto
Tervi Leivo Holmqvist
Terhi Leivo-Holmqvist
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Linden
Kiti Lindén
Ruotsalainen Kansanpuolue
Pirkko Rantanen
Suomen Kristillisdemokraatit (sitoutumaton)
ULRIKA RONNBACK
Ulrika Rönnback
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Hans Vikman
Hans Vikman
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Ruotsalainen kansanpuolue


Sivistyslautakunnan ruotsinkielinen jaosto

Back
Alexandra Back
Ruotsalainen Kansanpuolue
Brannbacka Brunell Brita
Brita Brännbacka-Brunell
Ruotsalainen Kansanpuolue
Englund Conny
Conny Englund
Ruotsalainen Kansanpuolue
Holmgard
Sebastian Holmgård
Ruotsalainen Kansanpuolue
Karl-Johan Holmqvist
Vasemmistoliitto
Linden
Kiti Lindén
Ruotsalainen Kansanpuolue
ULRIKA RONNBACK
Ulrika Rönnback
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue


Sivistyslautakunnan suomenkielinen jaosto

Timo Itälehto
Vasemmistoliitto
Tervi Leivo Holmqvist
Terhi Leivo-Holmqvist
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Tuomo Palojärvi
PRO
Pirkko Rantanen
Suomen Kristillisdemokraatit (sitoutumaton)
Anni Teerikangas
Pietarsaaren vihreät
Hans Vikman
Hans Vikman
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Ruotsalainen kansanpuolue


Sivistyslautakunnan kulttuurijaosto

Holmgard
Sebastian Holmgård
Ruotsalainen Kansanpuolue
KENNETH HUUMMARSALO2
Kenneth Huumarsalo
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Isokoski Sauli 2
Sauli Isokoski
Vasemmistoliitto
Jungell
Ida-Marie Jungell
Ruotsalainen Kansanpuolue
Nyberg
Erik Nyberg
Ruotsalainen kansanpuolue
MARIA A NYGARD
Maria A. Nygård
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Saari Kristina
Kristina Saari
Ruotsalainen Kansanpuolue


Sivistyslautakunnan liikuntajaosto

YVONNE DRUVEUS
Yvonne Druveus
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Grankulla Haggblom
Monica Grankulla-Häggblom
Ruotsalainen Kansanpuolue
Emil Isopahkala
Ruotsalainen Kansanpuolue
Jungell
Ida-Marie Jungell
Ruotsalainen Kansanpuolue
JAAKO KOSKELA
Jaakko Koskela
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Teija Löfholm
Vasemmistoliitto
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Ruotsalainen kansanpuolue


Jungmannin koulun johtokunta

Back
Alexandra Back
Ruotsalainen Kansanpuolue
Granholm
Gunni-Maj Granholm
Ruotsalainen Kansanpuolue
VIKTOR NIEMINEN
Viktor Nieminen
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Nyberg
Erik Nyberg
Ruotsalainen kansanpuolue


Pietarsaarenseudun Musiikkiopiston johtokunta

Grankulla Haggblom
Monica Grankulla-Häggblom
Ruotsalainen Kansanpuolue
Granroth
Mattias Granroth
Ruotsalainen Kansanpuolue
Heli Kivistö
Vasemmistoliitto
ROBIN KALDSTROM
Robin Käldström
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Snellman
Charlotte Snellman
Ruotsalainen Kansanpuolue


Pietarsaaren ruotsinkielinen Työväenopiston johtok

NICKLAS GUSTAFSSON
Nicklas Gustafsson
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Karl-Johan Holmqvist
Vasemmistoliitto
Kjellman
Marika Kjellman
Ruotsalainen Kansanpuolue
Saka
Aykut Saka
Ruotsalainen Kansanpuolue
Sandell
Christel Sandell
Ruotsalainen Kansanpuolue


Pietarsaaren suomenkielinen Työväenopiston johtokunta

Esa Koskela
Suomen Keskusta
Marina Luomala
Vasemmistoliitto
Thomas Melarti
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Mervi Soini
Pietarsaaren vihreät


Tekninen lautakunta

Bjorn Lindell
Denise Björn-Lindell
Ruotsalainen Kansanpuolue
Anders H Byggmastar
Anders H Byggmästar
Suomen Kristillisdemokraatit
SIMON HOLMSTEDT.
Simon Holmstedt
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Jarmo Ittonen 6052
Jarmo Ittonen
Vasemmistoliitto
Lunabba Maria2
Maria Lunabba
Ruotsalainen Kansanpuolue
Lundstrom Bjork
Kristina Lundström-Björk
Ruotsalainen Kansanpuolue
MERVI RANTALA
Mervi Rantala
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Tonberg
Christer Tonberg
Ruotsalainen kansanpuolue



Jätelautakunta

Karjaluoto
Johan Karjaluoto
Ruotsalainen Kansanpuolue
ANNIKA STENVIK
Annika Stenvik
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue


Keski-Pohjanmaan ja Pietarsaaren poliisipiirin valtuuskunta 2013-2016

Ekman
Bengt Ekman
Ruotsalainen Kansanpuolue
NICKLAS GUSTAFSSON
Nicklas Gustafsson
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue


Kiinteistötoimitusten uskotut miehet

KENT ALLEN
Kent Allén
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Fagernas
Sixten Fagernäs
Ruotsalainen Kansanpuolue
Ulla Hellen2
Ulla Hellén
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Bjarne Häggblom
Ruotsalainen Kansanpuolue
Timo Leino
Vasemmistoliitto
Silander
Jaana Silander
Ruotsalainen kansanpuolue


Käräjäoikeuden lautamiehet

Hannu Ahonen
Vasemmistoliitto
Bertil Klingenberg
Ruotsalainen Kansanpuolue
Lofholm
Cecilia Löfholm
Ruotsalainen Kansanpuolue
Jan-Peter Sandelin
Ruotsalainen Kansanpuolue
ANN SOFI STORBJORK
Ann-Sofi Storbjörk
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue


Vaasan sairaanhoitopiirin kuntayhtymän valtuusto

annica2
Annica Haldin
Ruotsalainen Kansanpuolue
BENGT KRONQVIST
Bengt Kronqvist
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Suojoki Marcus1024
Marcus Suojoki
Ruotsalainen Kansanpuolue


Kårkullan kuntayhtymän valtuusto

YVONNE DRUVEUS
Yvonne Druveus
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Nyman Kaj
Kaj Nyman
Ruotsalainen Kansanpuolue


Eskoon sosiaalipalvelujen kuantayhtymän valtuusto

JAAKO KOSKELA
Jaakko Koskela
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue


 

Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymän valtuusto

Jarmo Ittonen 6052
Jarmo Ittonen
Vasemmistoliitto
Juha Konttila
Suomen Keskusta
Ahti Lehtonen
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Hanna Palovuori
Pietarsaaren vihreät
Pentti Silvennoinen
Suomen Keskusta
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Ruotsalainen kansanpuolue




Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymän valtuusto

Jarmo Ittonen 6052
Jarmo Ittonen
Vasemmistoliitto
Juha Konttila
Suomen Keskusta
Ahti Lehtonen
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Hanna Palovuori
Pietarsaaren vihreät
Pentti Silvennoinen
Suomen Keskusta
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Ruotsalainen kansanpuolue


 

 

Widgetalue (Sisältö)
Widgetalue (Alhaalla)