Committees and sections 2017-2021

Presidium of the Town Council

Henriksson Anna Maja
Anna-Maja Henriksson
Svenska Folkpartiet
 
JACOB STORBJORK.
Jacob Storbjörk
Finlands Socialdemokratiska parti
 
Annica Halldin
Annica Haldin
Svenska Folkpartiet / Ruotsalainen kansanpuolue
Stadsfullmäktiges ordförande
 
Ittonen Jarmo
Jarmo Ittonen
Vänsterförbundet


Committee for proportional elections

Ulla Hellen2
Ulla Hellén
Finlands Socialdemokratiska parti
Patrik Hellstrom 18mindre
Patrik Hellström
Kristdemokraterna i Finland
Sami Koskinen
Centern i Finland
Piippolainen Vuokko pg
Vuokko Piippolainen
Vänsterförbundet
Sjolund Owe
Owe Sjölund
Svenska Folkpartiet
Stadsstyrelsens ordförande


Central election committee

Kirsti Holmström
Vänsterförbundet
MARIA A NYGARD
Maria A. Nygård
Finlands Socialdemokratiska parti
Miragha Sediqi
Kristdemokraterna i Finland
Michael Östman
Svenska Folkpartiet


Auditing committee


Mikael Häggman
Samlingspartiet
Lundstrom Bjork
Kristina Lundström-Björk
Svenska Folkpartiet
Lofholm Teija2
Teija Löfholm
Vänsterförbundet
Nyman Kaj
Kaj Nyman
Svenska Folkpartiet
Martti Puoskari
Sannfinländarna
JACOB STORBJORK.
Jacob Storbjörk
Finlands Socialdemokratiska parti
Diana Soderbacka 01mindre
Diana Söderbacka
Kristdemokraterna i Finland (obunden)


Social and healthcare committee

Annica Halldin
Annica Haldin
Svenska Folkpartiet / Ruotsalainen kansanpuolue
Stadsfullmäktiges ordförande
SIMON HOLMSTEDT.
Simon Holmstedt
Finlands Socialdemokratiska parti
MERVI RANTALA
Mervi Rantala
Finlands Socialdemokratiska parti
Sundqvist Lisen jpg2
Lisen Sundqvist
Vänsterförbundet
Suojoki Marcus1024
Marcus Suojoki
Svenska Folkpartiet
Tonberg
Christer Tonberg
Svenska Folkpartiet
Tekniska nämndens ordförande


Rescue service committee

Fagernas
Sixten Fagernäs
Svenska Folkpartiet
KARI KOSKELA
Kari Koskela
Finlands Socialdemokratiska Parti
Stadsfullmäktiges II viceordförande


Environmental protection and building committee

Sami Houtsonen
Centern i Finland
JAAKO KOSKELA
Jaakko Koskela
Finlands Socialdemokratiska parti
o
Anders Kronholm
Anders Kronholm
De Gröna i Jakobstad
Rami Lehtola
Rami Lehtola
Kristdemokraterna i Finland
Henrik Lillqvist
Svenska Folkpartiet
Lunabba Maria2
Maria Lunabba
Svenska Folkpartiet
Astrid Nikula
Finlands Socialdemokratiska Parti
Linn
Linn Stenberg
Svenska Folkpartiet
Sundqvist Lisen jpg2
Lisen Sundqvist
Vänsterförbundet


Personnel section

Nina Brännkärr-Friberg
Svenska Folkpartiet
Ulla Hellen2
Ulla Hellén
Finlands Socialdemokratiska parti
Isokoski Sauli JPG
Sauli Isokoski
Vänsterförbundet
Stadsstyrelsens II viceordförande
Kjellman
Marika Kjellman
Svenska Folkpartiet
Sandlin
Anders Sandlin
Svenska Folkpartiet


Finance, Development and Concern section

LARS BJORKLUND.
Lars Björklund
Finlands Socialdemokratiska parti
Stadsstyrelsens I viceordförande
Brannbacka Brunell Brita
Brita Brännbacka-Brunell
Svenska Folkpartiet
RKP
Holmgard Kenneth
Kenneth Holmgård
Svenska Folkpartiet
Sjolund Owe
Owe Sjölund
Svenska Folkpartiet
Stadsstyrelsens ordförande
Irene Strömberg
Svenska Folkpartiet


Nämnden för bildning och välfärd

Brannbacka Brunell Brita
Brita Brännbacka-Brunell
Svenska Folkpartiet
RKP
Englund Conny
Conny Englund
Svenska Folkpartiet
Antti Koivukangas
Antti Koivukangas
Svenska Folkpartiet
Tervi Leivo Holmqvist
Terhi Leivo-Holmqvist
Finlands Socialdemokratiska parti
Linden
Kiti Lindén
Svenska Folkpartiet
Tuomo Palojärvi
PRO
Piippolainen Vuokko pg
Vuokko Piippolainen
Vänsterförbundet
Richard Sjolund
Richard Sjölund
Finlands Socialdemokratiska parti
Irene Strömberg
Svenska Folkpartiet
Daniel Tuner 47mindre
Daniel Tunér
Kristdemokraterna i Finland
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Svenska Folkpartiet


Svenska skolsektionen

Back
Alexandra Back
Svenska Folkpartiet
Englund Conny
Conny Englund
Svenska Folkpartiet
Sanna Hemming
Sanna Hemming
De Gröna i Jakobstad
Astrid Nikula
Finlands Socialdemokratiska Parti
Daniel Tuner 47mindre
Daniel Tunér
Kristdemokraterna i Finland
Henrik Wik
Svenska Folkpartiet
Cecilia Åminne
Svenska Folkpartiet


Education committee's Finnish section

Matti Dahlbacka
Sannfinländarna
Juha Konttila
Centern i Finland
Tervi Leivo Holmqvist
Terhi Leivo-Holmqvist
Finlands Socialdemokratiska parti
Lofholm Teija2
Teija Löfholm
Vänsterförbundet
Heidi Matinlassi
Svenska Folkpartiet
Pirkko Rantanen
Pirkko Rantanen
Kristdemokraterna i Finland
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Svenska Folkpartiet


Kultur och fritidssektionen

Raine Ahopelto
Sannfinländarna
Hizzatul Alam Hemal
Svenska Folkpartiet
Rami Lehtola
Rami Lehtola
Kristdemokraterna i Finland
Heidi Matinlassi
Svenska Folkpartiet
Irene Strömberg
Svenska Folkpartiet
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Svenska Folkpartiet


Education committee's sport section

YVONNE DRUVEUS
Yvonne Druveus
Finlands Socialdemokratiska parti
Grankulla Haggblom
Monica Grankulla-Häggblom
Svenska Folkpartiet
Emil Isopahkala
Svenska Folkpartiet
Jungell
Ida-Marie Jungell
Svenska Folkpartiet
Lofholm Teija2
Teija Löfholm
Vänsterförbundet
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Svenska Folkpartiet



Management group of the Wava Institute

Grankulla Haggblom
Monica Grankulla-Häggblom
Svenska Folkpartiet
Antti Koivukangas
Antti Koivukangas
Svenska Folkpartiet
Juha Konttila
Centern i Finland
MARIA A NYGARD
Maria A. Nygård
Finlands Socialdemokratiska parti
Diana Pandey
Kristdemokraterna i Finland


Management group of the Swedish (Evening) Institute Arbis

Isabella Jansson
Isabella Jansson
Svenska Folkpartiet
Lunabba Maria2
Maria Lunabba
Svenska Folkpartiet
Mayvor Nyholm
Kristdemokraterna i Finland
Saka
Aykut Saka
Svenska Folkpartiet
Frank Wikblad
Finlands Socialdemokratiska Parti


Management group of the Finnish (Evening) Institute Työväenopisto

Satu Back
Kristdemokraterna i Finland
Korkeamaki Mauri2
Mauri Korkeamäki
Vänsterförbundet
Lunabba Maria2
Maria Lunabba
Svenska Folkpartiet
Thomas Melarti
Finlands Socialdemokratiska parti
Mariakaisa Tyni
Centern i Finland


Technical services committee

Bjorn Lindell
Denise Björn-Lindell
Svenska Folkpartiet
Blomqvist
Pontus Blomqvist
Svenska Folkpartiet
Anders H Byggmastar 44mindre
Anders H Byggmästar
Kristdemokraterna i Finland
SIMON HOLMSTEDT.
Simon Holmstedt
Finlands Socialdemokratiska parti
Kjellman
Marika Kjellman
Svenska Folkpartiet
MERVI RANTALA
Mervi Rantala
Finlands Socialdemokratiska parti
Sandlin
Anders Sandlin
Svenska Folkpartiet
Anni Teerikangas
Anni Teerikangas
De Gröna i Jakobstad
Tonberg
Christer Tonberg
Svenska Folkpartiet
Tekniska nämndens ordförande
 


Management group of the Pietarsaaren Vesi / Jakobstads Vatten

Bjorn Lindell
Denise Björn-Lindell
Svenska Folkpartiet
Viktor Ekman
Svenska Folkpartiet
Kurt Hellstrand 20mindre
Kurt Hellstrand
Kristdemokraterna i Finland
Stadsfullmäktiges III viceordförande
Lundstrom Bjork
Kristina Lundström-Björk
Svenska Folkpartiet
Ronn
Sixten Rönn
Svenska Folkpartiet
VESA SUVANTO
Vesa Suvanto
Finlands Socialdemokratiska parti


Waste management committee

Nyberg
Erik Nyberg
Svenska Folkpartiet
ANNIKA STENVIK
Annika Stenvik
Finlands Socialdemokratiska parti


The delegation of the Police District of Central Ostrobothnia and Jakobstad

Ekman
Bengt Ekman
Svenska Folkpartiet


Trustees in cadastral surveys

KENT ALLEN
Kent Allén
Finlands Socialdemokratiska parti
Fagernas
Sixten Fagernäs
Svenska Folkpartiet
Ulla Hellen2
Ulla Hellén
Finlands Socialdemokratiska parti
Bjarne Häggblom
Svenska Folkpartiet
Leino Timo jpg
Timo Leino
Vänsterförbundet
Silander
Jaana Silander
Svenska Folkpartiet


Lay Judges in the District Court

Ahonen Hannu2
Hannu Ahonen
Vänsterförbundet
Bertil Klingenberg
Svenska Folkpartiet
Lofholm
Cecilia Löfholm
Svenska Folkpartiet
Jan-Peter Sandelin
Svenska Folkpartiet
ANN SOFI STORBJORK
Ann-Sofi Storbjörk
Finlands Socialdemokratiska parti


Members of Assembly of the Vaasa Hospital District joint authority

Annica Halldin
Annica Haldin
Svenska Folkpartiet / Ruotsalainen kansanpuolue
Stadsfullmäktiges ordförande
BENGT KRONQVIST
Bengt Kronqvist
Finlands Socialdemokratiska parti
Suojoki Marcus1024
Marcus Suojoki
Svenska Folkpartiet
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Svenska Folkpartiet


Members of Assembly of Kårkulla joint authority


Members of assembly of the Eskoo joint authority for social services

JAAKO KOSKELA
Jaakko Koskela
Finlands Socialdemokratiska parti
o


 

Members of Assembly of the Federation of Education in Central Ostrobothnia

Ittonen Jarmo
Jarmo Ittonen
Vänsterförbundet
Juha Konttila
Centern i Finland
Ahti Lehtonen
Finlands Socialdemokratiska parti
Hanna Palovuori
De gröna i Jakobstad
Kuva Pentti
Pentti Silvennoinen
Centern i Finland
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Svenska Folkpartiet





 

 

Content Widgetarea
Bottom Widgetarea