Bildning

Oxhamns skola åk 6-9

Oxhamns skola är en skola med elever i åk 6 - 9 inom den grundläggande utbildningen. I varje årskurs finns språkbadsklasser med svenska elever i finskt språkbad.

Läs mer på skolans hemsida.

Skolans kontaktuppgifter

Paul Hallvars gata 3 (se karta)
68600 JAKOBSTAD

Rektor Peter Lindqvist
Tel. 06 786 3419, 044 785 1419
E-post: peter.lindqvist@edu.jakobstad.fi

Biträdande rektor Sören Jansson
Tel. 06 786 3757, 044 785 1446
E-post: soren.jansson@edu.jakobstad.fi

Skolsekreterare Maria Fors
Tel. 06 786 3472
E-post: maria.fors@edu.jakobstad.fi
Kanslitid: må - fre 08 - 16

Studiehandledare Anette Nyman
Tel. 06 786 3239, 044 356 5697
E-post: anette.nyman@edu.jakobstad.fi

Studiehandledare Benita Norrbäck-Stenman
Tel. 044 785 1388
E-post: benita.norrback-stenman@edu.jakobstad.fi

Kurator Camilla Lasén
Tel. 06 786 3349, 050 325 9141
E-post: camilla.lasen@edu.jakobstad.fi

Skolhälsovårdare Diana Hagman (måndag, fredag)
Tel. 050 300 8074
E-post: diana.hagman@jakobstad.fi

Skolhälsovårdare Susanne Holm 1 - 2 dagar/vecka
050 568 7228
E-post: susanne.holm@jakobstad.fi

Skolhälsovårdare Annie Nynäs måndag - torsdag
050 438 9744
E-post: annie.nynas@jakobstad.fi

 

Tel. 06 786 3288 (personalrum Oxhamns fastighet)
Tel. 06 786 3445 (personalrum Rådmans fastighet)

E-post: oxhamns.skola@jakobstad.fi

DSC 9899
wilma starsoft13 Instagram
Widgetområde (Innehåll)
Widgetområde (Nere)