Nämnder och sektioner 2021-2025

Stadsfullmäktiges Presidium

Annica Halldin
Annica Haldin
Svenska Folkpartiet
Stadsfullmäktiges ordförande
Bostrom Peterpng
Peter Boström
Svenska Folkpartiet
Stadsfullmäktiges I viceordförande
 
KARI KOSKELA
Kari Koskela
Finlands Socialdemokratiska Parti
Stadsfullmäktiges II viceordförande
 
Kurt Hellstrand 20mindre
Kurt Hellstrand
Kristdemokraterna i Finland
Stadsfullmäktiges III viceordförande


Valnämnd för proportionella val

Ulla Hellen2
Ulla Hellén
Finlands Socialdemokratiska parti
Patrik Hellstrom 18mindre
Patrik Hellström
Kristdemokraterna i Finland
Sami Koskinen
Centern i Finland
Piippolainen Vuokko pg
Vuokko Piippolainen
Vänsterförbundet
Sjolund Owe
Owe Sjölund
Svenska Folkpartiet
Stadsstyrelsens ordförande


Centralvalnämnden

Kirsti Holmström
Vänsterförbundet
MARIA A NYGARD
Maria A. Nygård
Finlands Socialdemokratiska parti
Miragha Sediqi
Kristdemokraterna i Finland
Michael Östman
Svenska Folkpartiet


Revisionsnämnden


Mikael Häggman
Samlingspartiet
Lundstrom Bjork
Kristina Lundström-Björk
Svenska Folkpartiet
Lofholm Teija2
Teija Löfholm
Vänsterförbundet
Nyman Kaj
Kaj Nyman
Svenska Folkpartiet
Martti Puoskari
Sannfinländarna
JACOB STORBJORK.
Jacob Storbjörk
Finlands Socialdemokratiska parti
Diana Soderbacka 01mindre
Diana Söderbacka
Kristdemokraterna i Finland (obunden)


Social- och hälsovårdsnämnden

Annica Halldin
Annica Haldin
Svenska Folkpartiet
Stadsfullmäktiges ordförande
SIMON HOLMSTEDT.
Simon Holmstedt
Finlands Socialdemokratiska parti
MERVI RANTALA
Mervi Rantala
Finlands Socialdemokratiska parti
Sundqvist Lisen jpg2
Lisen Sundqvist
Vänsterförbundet
Suojoki Marcus1024
Marcus Suojoki
Svenska Folkpartiet
Tonberg
Christer Tonberg
Svenska Folkpartiet
Tekniska nämndens ordförande


 

Miljö- och byggnadsnämnden

Sami Houtsonen
Centern i Finland
JAAKO KOSKELA
Jaakko Koskela
Finlands Socialdemokratiska parti
Anders Kronholm
Anders Kronholm
De Gröna i Jakobstad
Rami Lehtola
Rami Lehtola
Kristdemokraterna i Finland
Henrik Lillqvist
Svenska Folkpartiet
Lunabba Maria2
Maria Lunabba
Svenska Folkpartiet
Astrid Nikula
Finlands Socialdemokratiska Parti
Linn
Linn Stenberg
Svenska Folkpartiet
Sundqvist Lisen jpg2
Lisen Sundqvist
Vänsterförbundet


Personalsektionen

Nina Brännkärr-Friberg
Svenska Folkpartiet
Ulla Hellen2
Ulla Hellén
Finlands Socialdemokratiska parti
Isokoski Sauli JPG
Sauli Isokoski
Vänsterförbundet
Stadsstyrelsens II viceordförande
Kjellman
Marika Kjellman
Svenska Folkpartiet
Sandlin
Anders Sandlin
Svenska Folkpartiet


Ekonomi-, utvecklings- och koncernsektionen

LARS BJORKLUND.
Lars Björklund
Finlands Socialdemokratiska parti
Stadsstyrelsens I viceordförande
Brannbacka Brunell Brita
Brita Brännbacka-Brunell
Svenska Folkpartiet
Holmgard Kenneth
Kenneth Holmgård
Svenska Folkpartiet
Sjolund Owe
Owe Sjölund
Svenska Folkpartiet
Stadsstyrelsens ordförande
Irene Strömberg
Svenska Folkpartiet


Nämnden för bildning och välfärd

Brannbacka Brunell Brita
Brita Brännbacka-Brunell
Svenska Folkpartiet
Englund Conny
Conny Englund
Svenska Folkpartiet
Antti Koivukangas
Antti Koivukangas
Svenska Folkpartiet
Tervi Leivo Holmqvist
Terhi Leivo-Holmqvist
Finlands Socialdemokratiska parti
Linden
Kiti Lindén
Svenska Folkpartiet
Tuomo Palojärvi
PRO
Piippolainen Vuokko pg
Vuokko Piippolainen
Vänsterförbundet
Richard Sjolund
Richard Sjölund
Finlands Socialdemokratiska parti
Irene Strömberg
Svenska Folkpartiet
Daniel Tuner 47mindre
Daniel Tunér
Kristdemokraterna i Finland
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Svenska Folkpartiet


Svenska skolsektionen

Back
Alexandra Back
Svenska Folkpartiet
Englund Conny
Conny Englund
Svenska Folkpartiet
Sanna Hemming
Sanna Hemming
De Gröna i Jakobstad
Astrid Nikula
Finlands Socialdemokratiska Parti
Daniel Tuner 47mindre
Daniel Tunér
Kristdemokraterna i Finland
Henrik Wik
Svenska Folkpartiet
Cecilia Åminne
Svenska Folkpartiet


Finska skolsektionen

Matti Dahlbacka
Sannfinländarna
Juha Konttila
Centern i Finland
Tervi Leivo Holmqvist
Terhi Leivo-Holmqvist
Finlands Socialdemokratiska parti
Lofholm Teija2
Teija Löfholm
Vänsterförbundet
Heidi Matinlassi
Svenska Folkpartiet
Pirkko Rantanen
Pirkko Rantanen
Kristdemokraterna i Finland
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Svenska Folkpartiet


Sektionen för småbarnspedagogik

Englund Conny
Conny Englund
Svenska Folkpartiet
Esko Heinonen
Samlingspartiet
Sami Laurila
Sannfinländarna
Linden
Kiti Lindén
Svenska Folkpartiet
Benita Nyman
Kristdemokraterna i Finland
Pia Storrank
Finlands Socialdemokratiska parti
Cecilia Åminne
Svenska Folkpartiet



Kultur- och fritidssektionen

Raine Ahopelto
Sannfinländarna
Hizzatul Alam Hemal
Svenska Folkpartiet
Rami Lehtola
Rami Lehtola
Kristdemokraterna i Finland
Heidi Matinlassi
Svenska Folkpartiet
Irene Strömberg
Svenska Folkpartiet
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Svenska Folkpartiet


 

 

Direktionen för Wava-institutet

Grankulla Haggblom
Monica Grankulla-Häggblom
Svenska Folkpartiet
Antti Koivukangas
Antti Koivukangas
Svenska Folkpartiet
Juha Konttila
Centern i Finland
MARIA A NYGARD
Maria A. Nygård
Finlands Socialdemokratiska parti
Diana Pandey
Kristdemokraterna i Finland


Direktionen för Jakobstads svenska Arbetarinstitut

Isabella Jansson
Isabella Jansson
Svenska Folkpartiet
Lunabba Maria2
Maria Lunabba
Svenska Folkpartiet
Mayvor Nyholm
Kristdemokraterna i Finland
Saka
Aykut Saka
Svenska Folkpartiet
Frank Wikblad
Finlands Socialdemokratiska parti


Direktionen för Jakobstads finska arbetarinstitut

Satu Back
Kristdemokraterna i Finland
Korkeamaki Mauri2
Mauri Korkeamäki
Vänsterförbundet
Lunabba Maria2
Maria Lunabba
Svenska Folkpartiet
Thomas Melarti
Finlands Socialdemokratiska parti
Mariakaisa Tyni
Centern i Finland


Tekniska nämnden

Bjorn Lindell
Denise Björn-Lindell
Svenska Folkpartiet
Blomqvist
Pontus Blomqvist
Svenska Folkpartiet
Anders H Byggmastar 44mindre
Anders H Byggmästar
Kristdemokraterna i Finland
SIMON HOLMSTEDT.
Simon Holmstedt
Finlands Socialdemokratiska parti
Kjellman
Marika Kjellman
Svenska Folkpartiet
MERVI RANTALA
Mervi Rantala
Finlands Socialdemokratiska parti
Sandlin
Anders Sandlin
Svenska Folkpartiet
Anni Teerikangas
Anni Teerikangas
De Gröna i Jakobstad
Tonberg
Christer Tonberg
Svenska Folkpartiet
Tekniska nämndens ordförande
 


Direktionen för affärsverket Jakobstads Vatten

Bjorn Lindell
Denise Björn-Lindell
Svenska Folkpartiet
Viktor Ekman
Svenska Folkpartiet
Kurt Hellstrand 20mindre
Kurt Hellstrand
Kristdemokraterna i Finland
Stadsfullmäktiges III viceordförande
Lundstrom Bjork
Kristina Lundström-Björk
Svenska Folkpartiet
Ronn
Sixten Rönn
Svenska Folkpartiet
VESA SUVANTO
Vesa Suvanto
Finlands Socialdemokratiska parti


Österbottens avfallsnämnd

Nyberg
Erik Nyberg
Svenska Folkpartiet
ANNIKA STENVIK
Annika Stenvik
Finlands Socialdemokratiska parti


 

 

Jakobstads äldreråd 2019 - 2020

Kurt Hellstrand
Kristdemokraterna i Finland
Stadsfullmäktiges III viceordförande
Pirjo Knif
Social- och hälsovårdsverkets representant
Stig Lillkåll
Pensionärsklubben Haldoy rf
Leif Lindroos
Eläkeliiton Pietarsaaren yhdistys r.y.
Pia-Maria Nygård
Sekreterare
Irma Salimäki
Willes pensionärsklubb rf
Hans Sandström
Pensionärsgillet i Jakobstad rf
Tuomo Syri
Pietarsaaren Eläkeläiset r.y.
Pirjo Teppo
Pietarsaaren Eläkkeensaajat r.y
Antero Varila
Pietarsaaren kansalliset Seniorit r.y.
Bertel Widjeskog
Jakobstads Veteraner
Ordförande


Ungdomsfullmäktige 2020-2021

 

Ahonen, Katri
Björk, Cornelia
Jansson, Isabella
Kirsilä, Eevi
Lindberg, Alisa
Nygård, Felix
Nyrönen, Elvira
Palmborg, Mathilda
Sillanpää, Miska
Stenberg, Linn
Storbacka, Oskar
Ståhl, Emilia
Syrjä, Kerttu
Yusuf, Ahmed











 

 

Widgetområde (Innehåll)
Widgetområde (Nere)