Nämnder och sektioner 2017-2021

Stadsfullmäktiges Presidium

Henriksson Anna Maja
Anna-Maja Henriksson
Svenska Folkpartiet
Stadsfullmäktiges ordförande
 
JACOB STORBJORK.
Jacob Storbjörk
Finlands Socialdemokratiska parti
Stadsfullmäktiges I viceordförande
 
annica2
Annica Haldin
Svenska Folkpartiet
Stadsfullmäktiges II viceordförande
 
Ittonen Jarmo
Jarmo Ittonen
Vänsterförbundet
Stadsfullmäktiges III viceordförande


Valnämnd för proportionella val

Bostrom Peterpng
Peter Boström
Svenska Folkpartiet
Stadsstyrelsens ordförande
Ulla Hellen2
Ulla Hellén
Finlands Socialdemokratiska parti
Patrik Hellstrom 18mindre
Patrik Hellström
Kristdemokraterna i Finland
Ittonen Jarmo
Jarmo Ittonen
Vänsterförbundet
Stadsfullmäktiges III viceordförande


Centralvalnämnden

Jukka-Pekka Korva
Vänsterförbundet
MARIA A NYGARD
Maria A. Nygård
Finlands Socialdemokratiska parti
Eija Pitkäjärvi
PRO
Daniel Tuner 47mindre
Daniel Tunér
Kristdemokraterna i Finland
Michael Östman
Svenska Folkpartiet


Revisionsnämnden


Ekman
Bengt Ekman
Svenska Folkpartiet
BJARNE KULL.
Bjarne Kull
Finlands Socialdemokratiska parti
Nyman Kaj
Kaj Nyman
Svenska Folkpartiet
Seppala Kirsi2
Kirsi Seppälä
Vänsterförbundet
Diana Soderbacka 01mindre
Diana Söderbacka
Kristdemokraterna i Finland (obunden)
Seija Östman
De gröna i Jakobstad


Social- och hälsovårdsnämnden

annica2
Annica Haldin
Svenska Folkpartiet
Stadsfullmäktiges II viceordförande
SIMON HOLMSTEDT.
Simon Holmstedt
Finlands Socialdemokratiska parti
MERVI RANTALA
Mervi Rantala
Finlands Socialdemokratiska parti
Sundqvist Lisen jpg2
Lisen Sundqvist
Vänsterförbundet
Suojoki Marcus1024
Marcus Suojoki
Svenska Folkpartiet
Tonberg
Christer Tonberg
Svenska Folkpartiet


Räddningsnämnden

Fagernas
Sixten Fagernäs
Svenska Folkpartiet
KARI KOSKELA
Kari Koskela
Finlands Socialdemokratiska Parti
Lundstrom Bjork
Kristina Lundström-Björk
Svenska Folkpartiet


Miljö- och byggnadsnämnden

Matts Aspvik 12mindre
Matts Aspvik
Kristdemokraterna i Finland
Blomqvist
Pontus Blomqvist
Svenska Folkpartiet
Eklund
Bodil Eklund
Svenska Folkpartiet
Eriksson
Marja Eriksson
Svenska Folkpartiet
Howard
Trey Howard
Svenska Folkpartiet
Isokoski Sauli JPG
Sauli Isokoski
Vänsterförbundet
BJARNE KULL.
Bjarne Kull
Finlands Socialdemokratiska parti
Anna-Maija Lyyra
De gröna i Jakobstad
May Nyman
May Nyman
Finlands Socialdemokratiska parti


Personalsektionen

Kurt Hellstrand 20mindre
Kurt Hellstrand
Kristdemokraterna i Finland
Isokoski Sauli JPG
Sauli Isokoski
Vänsterförbundet
Kjellman
Marika Kjellman
Svenska Folkpartiet
KARI KOSKELA
Kari Koskela
Finlands Socialdemokratiska Parti


Ekonomi-, utvecklings- och koncernsektionen

LARS BJORKLUND.
Lars Björklund
Finlands Socialdemokratiska parti
Bostrom Peterpng
Peter Boström
Svenska Folkpartiet
Stadsstyrelsens ordförande
Piippolainen Vuokko pg
Vuokko Piippolainen
Vänsterförbundet
Silander
Jaana Silander
Svenska Folkpartiet
Sjolund Owe
Owe Sjölund
Svenska Folkpartiet


Bildningsnämnden

Back
Alexandra Back
Svenska Folkpartiet
Brannbacka Brunell Brita
Brita Brännbacka-Brunell
Svenska Folkpartiet
Englund Conny
Conny Englund
Svenska Folkpartiet
Holmgard
Sebastian Holmgård
Svenska Folkpartiet
Italehto Timo2
Timo Itälehto
Vänsterförbundet
Tervi Leivo Holmqvist
Terhi Leivo-Holmqvist
Finlands Socialdemokratiska parti
Linden
Kiti Lindén
Svenska Folkpartiet
Pirkko Rantanen
Pirkko Rantanen
Kristdemokraterna i Finland
ULRIKA RONNBACK
Ulrika Rönnback
Finlands Socialdemokratiska parti
Hans Vikman
Hans Vikman
Finlands Socialdemokratiska parti
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Svenska Folkpartiet


Bildningsnämndens svenska skolsektion

Back
Alexandra Back
Svenska Folkpartiet
Brannbacka Brunell Brita
Brita Brännbacka-Brunell
Svenska Folkpartiet
Englund Conny
Conny Englund
Svenska Folkpartiet
Holmgard
Sebastian Holmgård
Svenska Folkpartiet
Holmqvist Karl Johan
Karl-Johan Holmqvist
Vänsterförbundet
Linden
Kiti Lindén
Svenska Folkpartiet
ULRIKA RONNBACK
Ulrika Rönnback
Finlands Socialdemokratiska parti


Bildningsnämndens finskspråkiga sektion

Italehto Timo2
Timo Itälehto
Vänsterförbundet
Tervi Leivo Holmqvist
Terhi Leivo-Holmqvist
Finlands Socialdemokratiska parti
Tuomo Palojärvi
PRO
Pirkko Rantanen
Pirkko Rantanen
Kristdemokraterna i Finland
Anni Teerikangas
De Gröna i Jakobstad
Hans Vikman
Hans Vikman
Finlands Socialdemokratiska parti
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Svenska Folkpartiet


Bildningsnämndens kultursektion

Holmgard
Sebastian Holmgård
Svenska Folkpartiet
KENNETH HUUMMARSALO2
Kenneth Huumarsalo
Finlands Socialdemokratiska parti
Isokoski Sauli JPG
Sauli Isokoski
Vänsterförbundet
Jungell
Ida-Marie Jungell
Svenska Folkpartiet
Nyberg
Erik Nyberg
Svenska Folkpartiet
MARIA A NYGARD
Maria A. Nygård
Finlands Socialdemokratiska parti
Saari Kristina
Kristina Saari
Svenska Folkpartiet


Bildningsnämndens idrottssektion

YVONNE DRUVEUS
Yvonne Druveus
Finlands Socialdemokratiska parti
Grankulla Haggblom
Monica Grankulla-Häggblom
Svenska Folkpartiet
Emil Isopahkala
Svenska Folkpartiet
Jungell
Ida-Marie Jungell
Svenska Folkpartiet
JAAKO KOSKELA
Jaakko Koskela
Finlands Socialdemokratiska parti
Lofholm Teija2
Teija Löfholm
Vänsterförbundet
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Svenska Folkpartiet


Direktionen för Jungmans skola

Back
Alexandra Back
Svenska Folkpartiet
Granholm
Gunni-Maj Granholm
Svenska Folkpartiet
VIKTOR NIEMINEN
Viktor Nieminen
Finlands Socialdemokratiska parti
Nyberg
Erik Nyberg
Svenska Folkpartiet


Direktionen för Jakobstadsnejdens musikinstitut

Grankulla Haggblom
Monica Grankulla-Häggblom
Svenska Folkpartiet
Granroth
Mattias Granroth
Svenska Folkpartiet
Kivisto Heli2
Heli Kivistö
Vänsterförbundet
ROBIN KALDSTROM
Robin Käldström
Finlands Socialdemokratiska parti
Snellman
Charlotte Snellman
Svenska Folkpartiet


Direktionen för Jakobstads svenska Arbetarinstitut

NICKLAS GUSTAFSSON
Nicklas Gustafsson
Finlands Socialdemokratiska parti
Holmqvist Karl Johan
Karl-Johan Holmqvist
Vänsterförbundet
Kjellman
Marika Kjellman
Svenska Folkpartiet
Saka
Aykut Saka
Svenska Folkpartiet
Sandell
Christel Sandell
Svenska Folkpartiet


Direktionen för Jakobstads finskspråkiga arbetarinstitut

Esa Koskela
Centern i Finland
Luomala Marina JPG2
Marina Luomala
Vänsterförbundet
Thomas Melarti
Finlands Socialdemokratiska parti
Mervi Soini
De gröna i Jakobstad


Tekniska nämnden

Bjorn Lindell
Denise Björn-Lindell
Svenska Folkpartiet
Anders H Byggmastar 44mindre
Anders H Byggmästar
Kristdemokraterna i Finland
SIMON HOLMSTEDT.
Simon Holmstedt
Finlands Socialdemokratiska parti
Ittonen Jarmo
Jarmo Ittonen
Vänsterförbundet
Stadsfullmäktiges III viceordförande
Lunabba Maria2
Maria Lunabba
Svenska Folkpartiet
Lundstrom Bjork
Kristina Lundström-Björk
Svenska Folkpartiet
MERVI RANTALA
Mervi Rantala
Finlands Socialdemokratiska parti
Tonberg
Christer Tonberg
Svenska Folkpartiet
 


Direktionen för affärsverket Jakobstads Vatten

Kaltiala Harri jpg
Harri Kaltiala
Vänsterförbundet
Karjaluoto
Johan Karjaluoto
Svenska Folkpartiet
Linden
Kiti Lindén
Svenska Folkpartiet
Markku Pukkinen
Markku Pukkinen
Finlands Socialdemokratiska parti
Ronn
Sixten Rönn
Svenska Folkpartiet
ANN SOFI STORBJORK
Ann-Sofi Storbjörk
Finlands Socialdemokratiska parti
Teir
Hannele Teir
Svenska Folkpartiet


Avfallsnämnden

Karjaluoto
Johan Karjaluoto
Svenska Folkpartiet
ANNIKA STENVIK
Annika Stenvik
Finlands Socialdemokratiska parti


Delegationen för mellersta Österbottens och Jakobstads polisdistrikt

Ekman
Bengt Ekman
Svenska Folkpartiet
NICKLAS GUSTAFSSON
Nicklas Gustafsson
Finlands Socialdemokratiska parti


Godemän vid fastighetsbildningsförrättningar

KENT ALLEN
Kent Allén
Finlands Socialdemokratiska parti
Fagernas
Sixten Fagernäs
Svenska Folkpartiet
Ulla Hellen2
Ulla Hellén
Finlands Socialdemokratiska parti
Bjarne Häggblom
Svenska Folkpartiet
Leino Timo jpg
Timo Leino
Vänsterförbundet
Silander
Jaana Silander
Svenska Folkpartiet


Nämndemän i Tingsrätten

Ahonen Hannu2
Hannu Ahonen
Vänsterförbundet
Bertil Klingenberg
Svenska Folkpartiet
Lofholm
Cecilia Löfholm
Svenska Folkpartiet
Jan-Peter Sandelin
Svenska Folkpartiet
ANN SOFI STORBJORK
Ann-Sofi Storbjörk
Finlands Socialdemokratiska parti


Samkommunfullmäktige för Vasa sjukvårdsdistrikt

annica2
Annica Haldin
Svenska Folkpartiet
Stadsfullmäktiges II viceordförande
BENGT KRONQVIST
Bengt Kronqvist
Finlands Socialdemokratiska parti
Suojoki Marcus1024
Marcus Suojoki
Svenska Folkpartiet
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Svenska Folkpartiet


Samkommunfullmäktige för Kårkulla samkommun

YVONNE DRUVEUS
Yvonne Druveus
Finlands Socialdemokratiska parti
Nyman Kaj
Kaj Nyman
Svenska Folkpartiet


Samkommunfullmäktige för Eskoon sosiaalipalvelujen kuntayhtymä

JAAKO KOSKELA
Jaakko Koskela
Finlands Socialdemokratiska parti


Samkommunfullmäktige för Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä

Ittonen Jarmo
Jarmo Ittonen
Vänsterförbundet
Stadsfullmäktiges III viceordförande
Juha Konttila
Centern i Finland
Ahti Lehtonen
Finlands Socialdemokratiska parti
Hanna Palovuori
De gröna i Jakobstad
Kuva Pentti
Pentti Silvennoinen
Centern i Finland
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Svenska Folkpartiet


Jakobstad Äldreråd

Leila Beijar
Pensionärklubben Milstolpen
Torolf Björk
Pensionärsgillet i Jakobstad r.f.
Kurt Hellstrand
Kristdemokraterna i Finland
Pirjo Knif
Social- och hälsovårdsverkets representant
Stig Lillkåll
Pensionärsklubben Haldoy r.f.
Leif Lindroos
Eläkeliiton Pietarsaaren yhdistys r.y.
Bror Nygård
Jaros pensionärer r.f.
Pia-Maria Nygård
Sekreterare
Irma Salimäki
Willes pensionärsklubb r.f.
Tuomo Syri
Pietarsaaren Eläkeläiset r.y.
Pirjo Teppo
Pietarsaaren Eläkkeensaajat r.y
Antero Varila
Pietarsaaren kansalliset Seniorit
Bertel Widjeskog
Jakobstads Veteraner
Ordförande

 


Widgetområde (Innehåll)
Widgetområde (Nere)