Lautakunnat ja jaostot 2021 - 2025

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajisto

Annica Halldin
Annica Haldin
Ruotsalainen Kansanpuolue
Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja
 
Bostrom Peterpng
Peter Boström
Ruotsalainen Kansanpuolue
Kaupunginvaltuuston I varapuheenjohtaja
 
KARI KOSKELA
Kari Koskela
Suomen sosiaalidemokraattinen puolue
Kaupunginvaltuuston II varapuheenjohtaja
 
Kurt Hellstrand 20mindre
Kurt Hellstrand
Suomen Kristillisdemokraatit
Kaupunginvaltuuston III varapuheenjohtaja



Suhteellisten vaalien lautakunta

Ulla Hellen2
Ulla Hellén
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Patrik Hellstrom 18mindre
Patrik Hellström
Suomen Kristillisdemokraatit
Sami Koskinen
Suomen Keskusta
Piippolainen Vuokko pg
Vuokko Piippolainen
Vasemmistoliitto
Sjolund Owe
Owe Sjölund
Ruotsalainen Kansanpuolue
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja


 

Keskusvaalilautakunta

Kirsti Holmström
Vasemmistoliitto
MARIA A NYGARD
Maria A. Nygård
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Miragha Sediqi
Suomen Kristillisdemokraatit
Michael Östman
Ruotsalainen Kansanpuolue


Tarkastuslautakunta


Mikael Häggman
Kansallinen Kokoomus
Lundstrom Bjork
Kristina Lundström-Björk
Ruotsalainen Kansanpuolue
Lofholm Teija2
Teija Löfholm
Vasemmistoliitto
Nyman Kaj
Kaj Nyman
Ruotsalainen Kansanpuolue
Martti Puoskari
Perussuomalaiset
JACOB STORBJORK.
Jacob Storbjörk
Suomen sosiaalidemokraattinen puolue
Diana Soderbacka 01mindre
Diana Söderbacka
Suomen Kristillisdemokraatit (sitoutumaton)


Sosiaali- ja terveyslautakunta

Annica Halldin
Annica Haldin
Ruotsalainen Kansanpuolue
Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja
SIMON HOLMSTEDT.
Simon Holmstedt
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
MERVI RANTALA
Mervi Rantala
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Sundqvist Lisen jpg2
Lisen Sundqvist
Vasemmistoliitto
Suojoki Marcus1024
Marcus Suojoki
Ruotsalainen Kansanpuolue
Tonberg
Christer Tonberg
Ruotsalainen kansanpuolue
Teknisen lautakunnan puheenjohtaja


 

Ympäristö- ja rakennuslautakunta

Sami Houtsonen
Suomen Keskusta
JAAKO KOSKELA
Jaakko Koskela
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Anders Kronholm
Anders Kronholm
Pietarsaaren Vihreät
Rami Lehtola
Rami Lehtola
Suomen Kristillisdemokraatit
Henrik Lillqvist
Ruotsalainen Kansanpuolue
Lunabba Maria2
Maria Lunabba
Ruotsalainen Kansanpuolue
Astrid Nikula
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Linn
Linn Stenberg
Ruotsalainen Kansanpuolue
Sundqvist Lisen jpg2
Lisen Sundqvist
Vasemmistoliitto


Henkilöstöjaosto

Nina Brännkärr-Friberg
Ruotsalainen Kansanpuolue
Ulla Hellen2
Ulla Hellén
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Isokoski Sauli JPG
Sauli Isokoski
Vasemmistoliitto
Kaupunginvaltuuston II varapuheenjohtaja
Kjellman
Marika Kjellman
Ruotsalainen Kansanpuolue
Sandlin
Anders Sandlin
Ruotsalainen Kansanpuolue


 

Talous-, kehittämis- ja konsernijaosto

LARS BJORKLUND.
Lars Björklund
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Kaupunginvaltuuston I varapuheenjohtaja
Brannbacka Brunell Brita
Brita Brännbacka-Brunell
Ruotsalainen Kansanpuolue
Holmgard Kenneth
Kenneth Holmgård
Ruotsalainen Kansanpuolue
Sjolund Owe
Owe Sjölund
Ruotsalainen Kansanpuolue
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja
Irene Strömberg
Ruotsalainen Kansanpuolue


Sivistys- ja hyvinvointilautakunta

Brannbacka Brunell Brita
Brita Brännbacka-Brunell
Ruotsalainen Kansanpuolue
Englund Conny
Conny Englund
Ruotsalainen Kansanpuolue
Antti Koivukangas
Antti Koivukangas
Ruotsalainen Kansanpuolue
Tervi Leivo Holmqvist
Terhi Leivo-Holmqvist
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Linden
Kiti Lindén
Ruotsalainen Kansanpuolue
Tuomo Palojärvi
PRO
Piippolainen Vuokko pg
Vuokko Piippolainen
Vasemmistoliitto
Richard Sjolund
Richard Sjölund
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Irene Strömberg
Ruotsalainen Kansanpuolue
Daniel Tuner 47mindre
Daniel Tunér
Suomen Kristillisdemokraatit
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Ruotsalainen kansanpuolue


Ruotsinkielinen koulujaosto

Back
Alexandra Back
Ruotsalainen Kansanpuolue
Englund Conny
Conny Englund
Ruotsalainen Kansanpuolue
Sanna Hemming
Sanna Hemming
Pietarsaaren Vihreät
Astrid Nikula
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Daniel Tuner 47mindre
Daniel Tunér
Suomen Kristillisdemokraatit
Henrik Wik
Ruotsalainen Kansanpuolue
Cecilia Åminne
Ruotsalainen Kansanpuolue


Suomenkielinen koulujaosto

Matti Dahlbacka
Perussuomalaiset
Juha Konttila
Suomen Keskusta
Tervi Leivo Holmqvist
Terhi Leivo-Holmqvist
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Lofholm Teija2
Teija Löfholm
Vasemmistoliitto
Heidi Matinlassi
Ruotsalainen Kansanpuolue
Pirkko Rantanen
Pirkko Rantanen
Suomen Kristillisdemokraatit
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Ruotsalainen kansanpuolue


Varhaiskasvatusjaosto

Englund Conny
Conny Englund
Ruotsalainen Kansanpuolue
Esko Heinonen
Kokoomus
Sami Laurila
Perussuomalaiset
Linden
Kiti Lindén
Ruotsalainen Kansanpuolue
Benita Nyman
Suomen Kristillisdemokraatit
Pia Storrank
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Cecilia Åminne
Ruotsalainen Kansanpuolue


 

Kulttuuri- ja vapaa-aikajaosto

Raine Ahopelto
Perussuomalaiset
Hizzatul Alam Hemal
Ruotsalainen Kansanpuolue
Ritva Karhula
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Rami Lehtola
Rami Lehtola
Suomen Kristillisdemokraatit
Heidi Matinlassi
Ruotsalainen Kansanpuolue
Irene Strömberg
Ruotsalainen Kansanpuolue
Yli Pelkola
Kim Yli-Pelkola
Ruotsalainen kansanpuolue


 

Wava-opiston johtokunta

Grankulla Haggblom
Monica Grankulla-Häggblom
Ruotsalainen Kansanpuolue
Antti Koivukangas
Antti Koivukangas
Ruotsalainen Kansanpuolue
Juha Konttila
Suomen Keskusta
MARIA A NYGARD
Maria A. Nygård
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Diana Pandey
Suomen Kristillisdemokraatit


Pietarsaaren ruotsinkielinen työväenopiston johtokunta

Isabella Jansson
Isabella Jansson
Ruotsalainen Kansanpuolue
Lunabba Maria2
Maria Lunabba
Ruotsalainen Kansanpuolue
Mayvor Nyholm
Suomen Kristillisdemokraatit
Saka
Aykut Saka
Ruotsalainen Kansanpuolue
Frank Wikblad
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue


Pietarsaaren suomenkielinen työväenopiston johtokunta

Satu Back
Suomen Kristillisdemokraatit
Korkeamaki Mauri2
Mauri Korkeamäki
Vasemmistoliitto
Lunabba Maria2
Maria Lunabba
Ruotsalainen Kansanpuolue
Thomas Melarti
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Mariakaisa Tyni
Suomen Keskusta


Tekninen lautakunta

Bjorn Lindell
Denise Björn-Lindell
Ruotsalainen Kansanpuolue
Blomqvist
Pontus Blomqvist
Ruotsalainen Kansanpuolue
Anders H Byggmastar 44mindre
Anders H Byggmästar
Suomen Kristillisdemokraatit
SIMON HOLMSTEDT.
Simon Holmstedt
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Kjellman
Marika Kjellman
Ruotsalainen Kansanpuolue
MERVI RANTALA
Mervi Rantala
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue
Sandlin
Anders Sandlin
Ruotsalainen Kansanpuolue
Anni Teerikangas
Anni Teerikangas
Pietarsaaren vihreät
Tonberg
Christer Tonberg
Ruotsalainen kansanpuolue
Teknisen lautakunnan puheenjohtaja


Liikelaitos Pietarsaaren Veden johtokunta

Bjorn Lindell
Denise Björn-Lindell
Ruotsalainen Kansanpuolue
Viktor Ekman
Ruotsalainen Kansanpuolue
Kurt Hellstrand 20mindre
Kurt Hellstrand
Suomen Kristillisdemokraatit
Kaupunginvaltuuston III varapuheenjohtaja
Lundstrom Bjork
Kristina Lundström-Björk
Ruotsalainen Kansanpuolue
Ronn
Sixten Rönn
Ruotsalainen Kansanpuolue
VESA SUVANTO
Vesa Suvanto
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue


Pohjanmaan jätelautakunta

Nyberg
Erik Nyberg
Ruotsalainen kansanpuolue
ANNIKA STENVIK
Annika Stenvik
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue

 


 

Pietarsaaren vanhusneuvosto 2017-2019

Kurt Hellstrand
Suomen Kristillisdemokraatit
Kaupunginvaltuuston III varapuheenjohtaja
Pirjo Knif
Sosiaali- ja terveysviraston edustaja
Stig Lillkåll
Pensionärsklubben Haldoy rf
Leif Lindroos
Eläkeliiton Pietarsaaren yhdistys r.y.
Pia-Maria Nygård
Sihteeri
Irma Salimäki
Willes pensionärsklubb rf
Hans Sandström
Pensionärsgillet i Jakobstad rf
Tuomo Syri
Pietarsaaren Eläkeläiset
Pirjo Teppo
Pietarsaaren Eläkkeensaajat r.y
Antero Varila
Pietarsaaren kansalliset Seniorit r.y.
Bertel Widjeskog
Jakobstads Veteraner
Puheenjohtaja


Nuorisovaltuusto 2020-2021

 

Ahonen, Katri
Björk, Cornelia
Jansson, Isabella
Kirsilä, Eevi
Lindberg, Alisa
Nygård, Felix
Nyrönen, Elvira
Palmborg, Mathilda
Sillanpää, Miska
Stenberg, Linn
Storbacka, Oskar
Ståhl, Emilia
Syrjä, Kerttu
Yusuf, Ahmed

 

 

Widgetalue (Sisältö)
Widgetalue (Alhaalla)