Sivistys

Pietarsaaren lukio

Pietarsaaren lukiossa voi yhdistää urheiluharrastuksen ja opiskelun. Voit opiskella urheilulinjoilla aidosti kaksikielisessä ympäristössä.

Pietarsaaren lukio painottaa kasvamista kansainvälisyyteen: opiskelija huomaa olevansa suomalainen Euroopassa ja maailmassa. Kaksikielisessä kaupungissa kannustetaan opiskelijoita hyödyntämään ruotsinkielisten oppilaitosten tarjontaa. Lukio tarjoaa opiskelijoilleen mahdollisuuden kirjoittaa A-kielenä sekä ruotsin että englannin.

1.8.1973 Pietarsaaren yhteislyseo muuttui kaupungin omistamaksi Pietarsaaren lukioksi ja peruskouluksi. Tällä hetkellä lukio toimii omana yksikkönään yhdessä Jakobstads gymnasiumin kanssa samoissa tiloissa Koulukatu 20:ssä.


Kotisivut 

Yhteystiedot

Koulukatu 20 (Kts. kartta)
68600 PIETARSAARI
pietarsaaren.lukio(at)pietarsaari.fi

Rehtori Minna Vanhamäki
Puh.  044 7851333
S-posti: minna.vanhamaki@edu.pietarsaari.fi

Vararehtori Timo Lehto 
Puh. 044 7851383
S-posti: timo.lehto@edu.pietarsaari.fi

Oppilaanohjaus Heimo Martikainen 
Puh. 044 7851483
S-posti: heimo.martikainen@edu.pietarsaari.fi

Koulusihteeri Vuokko Korpi
Puh. 044 7851335
S-posti: vuokko.korpi@edu.pietarsaari.fi

Terveydenhoitaja Jaana Lundqvist
Puh. 044 5201383
S-posti: jaana.lundqvist@pietarsaari.fi
paikalla 1 päivä viikossa

Koulukuraattori Sari Kalliosaari
Puh. 050 5163540
S-posti: sari.kalliosaari@edu.pietarsaari.fi
Pietarsaaren lukio ke 8.15-12.15 ja to 13.15-15.30

Opettajainhuone puh. 044 7851383
Kiinteistönhoitaja puh. 044 336 9880
Keittiö puh. 06 786 3254

 

Sähköpostiosoite: pietarsaaren.lukio@edu.pietarsaari.fi

 

 

2008.09.09 gymnasiet 03

 

 wilma starsoft21

Instagram 

 

 

Widgetalue (Sisältö)
Widgetalue (Alhaalla)