Sivistys

Pietarsaaren lukio

Pietarsaaren lukiossa voi yhdistää urheiluharrastuksen ja opiskelun. Lukio mahdollistaa opiskelun jalkapallo-, salibandy- ja jääkiekkolinjoilla aidosti kaksikielisessä ympäristössä.

Lukiossa on mahdollista suorittaa kirjallisuusdiplomi ja osallistua luovan kirjoittamisen kurssille sekä ilmaisutaidon perus- ja jatkokursseille, joilla tehdään yhteistyötä Kokkolan kaupunginteatterin kanssa.

Pietarsaaren lukio painottaa kasvamista kansainvälisyyteen: oppilas huomaa olevansa suomalainen Euroopassa ja maailmassa. Kaksikielisessä kaupungissa kannustetaan oppilaita hyödyntämään ruotsinkielisten oppilaitosten tarjontaa. Lukio tarjoaa oppilailleen mahdollisuuden kirjoittaa kaksi A-kieltä, englannin ja ruotsin kielissä.

1.8.1973 Pietarsaaren yhteislyseo muuttui kaupungin omistamaksi Pietarsaaren lukioksi ja peruskouluksi. Tällä hetkellä lukio toimii omana yksikkönään yhdessä Jakobstads gymnasiumin kanssa samoissa tiloissa Koulukatu 20:ssä.

Kotisivut 

Yhteystiedot

Koulukatu 20 (Kts. kartta)
68600 PIETARSAARI
pietarsaaren.lukio(at)pietarsaari.fi

Rehtori Minna Vanhamäki
Puh.  044 7851333
S-posti: minna.vanhamaki@edu.pietarsaari.fi

Vararehtori Timo Lehto 
Puh. 06 786 3483
timo.lehto@edu.pietarsaari.fi
Oppilaanohjaus Heimo Martikainen 
Puh. 06786 3483, 044 785 1483
S-posti: heimo.martikainen@edu.pietarsaari.fi
Koulusihteeri Vuokko Korpi
Puh. 06 786 3294 ma, ke-pe
Puh. 06 786 3557, ti, (pe)
S-posti: vuokko.korpi@edu.pietarsaari.fi

Terveydenhoitaja Jaana Lundqvist
Puh. 044 520 1383
S-posti: jaana.lundqvist@pietarsaari.fi
paikalla 1 päivä viikossa

Koulukuraattori Sari Kalliosaari
Puh. 050 516 3540
S-posti: sari.kalliosaari@edu.pietarsaari.fi
Pietarsaaren lukio ke 8.15-12.15 ja to 13.15-15.30

Opettajainhuone puh. 06 786 3483
Puh. Keittiö 06 786 3254
Puh. Kiinteistönhoitaja 044 336 9880

Sähköpostiosoite: pietarsaaren.lukio@edu.pietarsaari.fi

 

 

2008.09.09 gymnasiet 03

 

 wilma starsoft21

Instagram 

 

 

Widgetalue (Sisältö)
Widgetalue (Alhaalla)