Pedersöre tar över miljöhälsan vid årsskiftet

30.12.2021


Pedersöre kommun tar över ansvaret för för regionens miljöhälsovård fr.o.m. 1.1.2022. Det innebär också att informationen om hälsoinspektionen och veterinärvården flyttar över till Pedersöre kommuns webbplats och sidan Miljöhälsa och djur, på adressen www.pedersore.fi/sv/miljoehaelsa-och-djur/

Omorganiseringen är en följd av att Jakobstads social- och hälsovårdsverk upphör när samkommunen Österbottens välfärdsområde tar över verksamheten i hela landskapet vid årsskiftet. Däremot överförs miljöhälsovården – som omfattar hälsoinspektionen och veterinärvården – inte till välfärdsområdet. Fullmäktigeförsamlingarna i Pedersöre, Jakobstad, Larsmo och Nykarleby har i höst godkänt ett samarbetsavtal som gör Pedersöre till ansvarskommun.

Enheten får namnet – Miljöhälsa Kallan Ympäristöterveys.

Hälsoinspektionen och veterinärvården fortsätter jobba i sina befintliga lokaler i Jakobstad, Pedersöre och Nykarleby också efter årsskiftet. Kontaktuppgifterna förblir i stort sett de samma, däremot ändras e-postadresserna till förnamn.efternamn@pedersore.fi.

 

Tilläggsuppgifter:

Pedersöres kommundirektör Stefan Svenfors, stefan.svenfors@pedersore.fi, 050–512 0420.

Chefen för miljöhälsovård Annika Porthin, annika.porthin@pedersore.fi, 050–5022 049

Kontaktuppgifter till miljöhälsan

Hälsoinspektionen

Ekovägen 11
Pb 111, 68601 Jakobstad
telefon: 050 3245 485

E-postadresser:
livsmedel@pedersore.fi
halsoskydd@pedersore.fi
veterinar@pedersore.fi

Porthin Annika, chefen för miljöhälsovård, annika.porthin@pedersore.fi, 050 5022 049

Palmroth Marjatta, byråsekreterare, marjatta.palmroth@pedersore.fi, 050 3245 485

Livsmedelstillsyn

Hjulfors Julia, hälsoinspektör, julia.hjulfors@pedersore.fi, 050 3364 561

Rönnskog Anne, hälsoinspektör, anne.ronnskog@pedersore.fi, 044 7219 014

Flink Malena, hygienikerveterinär, malena.flink@pedersore.fi, 050 4418 952

Söderström Gullvi, tf. hygienikerveterinär, gullvi.soderström@pedersore.fi, 050 4471 567

Tobakstillsyn och nikotinpreparatstillsyn

Hjulfors Julia, hälsoinspektör, julia.hjulfors@pedersore.fi, 050 336 4561

Rönnskog Anne, hälsoinspektör, anne.ronnskog@pedersore.fi, 044 721 9014

Hälsoskydd

Hautala Mia, hälsoinspektör, mia.hautala@pedersore.fi, 050 362 3479

Jankens Susanne, hälsoinspektör, susanne.jankens@pedersore.fi, 050 302 9079

Fränti Outi, hälsoinspektör, outi.franti@pedersore.fi, 050 362 3478

Skog Gunilla, provtagare, gunilla.skog@pedersore.fi, 050 3623 480

Praktiserande veterinärer

Gryshko Dmytro

kommunalveterinär i Jakobstad
Ekovägen 11
68620 Jakobstad
050 572 8278

Djursjukvårdare Ellen Rautamo-Snellman

Granbäck Susanne

Kommunalveterinär i Bennäs
Mjölvägen 2
68910 Bennäs
0500 365 511

Iiskola Marica

Kommunalveterinär i Nykarleby
Bankgatan 37
66900 Nykarleby
0500 337 006

Tillsynsveterinär (djurskyddsärenden)

050 3708053

Veterinärjour*

0600 399 700 (vardagar från kl. 15 till följande dag kl. 8. Veckoslutsjour fredag kl. 15–måndag kl. 8.00.

* Gemensamt journummer för veterinärer i jourområdet Jakobstad, Larsmo, Pedersöre, Nykarleby, Karleby och Kronoby.

Gå till "Motion och idrott"
Widgetområde (Nere)